Ho Chi Minh City ve Vietnam gezisi için gezilecek görülecek en iyi yerler hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ho Chi Minh City veya eski adıyla Saigon, Vietnam’ın en büyük ve kaotik şehri. Bu kaos cezbedici olsa da özellikle sokaklarda yürürken dikkatli ve sabırlı olmanız gerekmekte. Adım attığınız yerden motosikletlerin, arabaların ve çekçeklerin fırladığı şehirde aynı anda milyonlarca şey olmakta. Cu Chi Tünellerinden Savaş Kalıntıları Müzesine kadar burada savaş hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz. Muhteşem tarih müzelerine de sahip olan şehir, sizlere birçok dükkan, harika bir gece hayatı ve lezzetli yemekler sunmakta. İşte Ho Chi Minh City’de gidip görebileceğiniz en iyi yerler.

Ho Chi Minh City-görülecek-yerler

Ho Chi Minh City Gezi Maliyetleri

Hostel fiyatları yurt odaları için 90.000-200.000 VND arasında, çift kişilik odalar ise 220.000-650.000 VND. Şehir, mahalle gibi 24 adet bölgeye gölünmüş durumda ve mahallenin merkeze olan konumuna göre fiyatlar artmakta. Bizler 5. Bölgedeki Common Room Project adlı hosteli tavsiye etmekteyiz. Otel fiyatları ise 200.000 VND’den başlamasına rağmen ortalama 450.000-500.000 VND. Şehirde ulaşımın kolay bir yolu, ortalama günlük 130.000 VND’ye bisiklet kiralamak. Otobüsler ise 3500 VND.

Ho Chi Minh City-gezilecek-yerler

Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler

Ho Chi Minh City gezilecek yerler konusunda oldukça zengin bir bölgedir. Saygon’da gidilecek birçok ilginç yer bulunmakta. Bunların ilki olarak, 60’lı yıllarda Amerikan askerlerine karşı savaşmak amacıyla Viet Cong tarafından kullanılan, neredeyse 500 km uzunluğundaki bir tüneller ağı olan Cu Chi Tünellerine gitmenizi tavsiye ederiz. Kapalı alan korkunuz varsa tavsiye etmediğimiz bu tüneller, Vietnam savaşının vahşetini ilk elden görmek için ideal bir yer.

Ho Chi Minh City’de birçok müze bulunmakta. Gidebileceğiniz en iyi müzelerin başında Savaş Kalıntıları Müzesi geliyor. Vietnam’ın Fransa ve Amerika ile olan savaşına merak duyuyorsanız bu müze tam size göre. İçeride biyolojik savaş silahları, Vietnam’ın çatışmalar sırasındaki istatistikleri ve avluda tanklar, bombalar, uçaklar ve savaş makineleri bulacaksınız.

Tavsiye ettiğimiz bir başka müze de, yine harika bir seramik, silah ve top koleksiyonuna sahip olan, 1700’lü yıllardan kalma eşyalar içeren Vietnam Tarih Müzesi. İngilizce çevirinin eksikliği oldukça hissedilse de müze, yine de ilgi çekici.

Gitmenizi önerdiğimiz müzelerin sonuncusu isse, bir zamanlar Vali Sarayı, komite binası ve Devrim müzesi olan Ho Chi Minh City Müzesi. İçeride yeni evli çiftlerin fotoğraf çekildiği bahçeler, ülkenin devrim mücadelesi esnasında kullanılan silah ve hatıra eşya koleksiyonları ve ele geçirilen Amerikan tank ve uçaklarını bulacaksınız.

Hareketli vakit geçirmek istiyorsanız gitmenizi tavsiye ettiğimiz yer Chinatown (Çin Mahallesi). Tapınaklar, restoranlar, süs eşyaları ve dükkanlar ile dolu bu mekanda, Binh Tay Pazarını ve Çin Chua Quan Am Tapınağı ile Katolik katedrali olan Cha Tam’ı görmenizi tavsiye ederiz.

Ho Chi Minh City-en-iyi-yerler

Ho Chi Minh City Görülecek Yerler

Ho Chi Minh City görülecek yerler konusunda size birçok alternatif sunabilir. Şehirde görmenizi tavsiye ettiğimiz ilk yer, alışveriş meraklılarına hitap eden Ben Thanh Pazarı. Ancak yankesicilere dikkat edin. Burası pazarlık edip ucuza mal almak ve hesaplı geleneksel Vietnam yemeklerini denemek için oldukça uygun bir yer.

Burası dışına Cao Dai Holy See Tapınağını görebilirsiniz. Cao Dai dini 100 yıldan genç bir din ve her şeyi gören göz, tapınakları ön plana çıkartan mimarinin sembolü. Bu tapınak da bu dinin ana tapınağı ve oldukça etkileyici. Buraya yapacağınız geziyi Cu Chi Tünelleri gezisi ile birleştirebilirsiniz.

Şehrin 360 derecelik panoramik manzaralarını seyretmek istiyorsanız Saigon Skydeck Kulesine gitmenizi tavsiye ederiz. Gözlem yeri 49. Katta ve giriş de 200.000 VND. Manzara izledikten sonra Yirmi Üç Eylül Parkına gidebilir ve Tai Chi sınıfı izleyebilir, badminton oynayabilir veya Vietnamlı öğrenciler ile sohbet edebilirsiniz.

Görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerler ise; Vietnam’daki en etkileyici pagodalardan biri olan ve İmparator Jade’e adanmış İmparator Jade Pagodası; 58 metre uzunluğunda iki kuleye sahip ve oldukça etkileyici olan Notre Dame Katedrali ve şehrin karmaşasından kaçıp biraz nefes alabileceğiniz Can Gio Adası.

Umarız Ho Chi Minh City en iyi yerler yazımız sizin için faydalı olmuştur, tatil planını yapmadan önce aşağıdaki paylaşımlarınızı da incelemenizi tavsiye ederiz:

Rate us and Write a Review

Your Rating for this listing

angry
crying
sleeping
smily
cool
Browse

Your review recommended to be at least 140 characters long