Karayip kıyısı ve Bezize gezisi için,  gezilecek görülecek yerleri bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Orta Amerika’nın Karayip kıyısında bulunan ufak bir ülke olan Belize, genelde birbirinden güzel tropikal adaları ve özellikle dalış sporu için uygun olmasıyla tanınıyor. Ancak bundan çok daha fazlasını sunan ülkede yapabileceğiniz en iyi aktiviteleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Belize Mağaraları 

Biraz fit olan ve macera arayan herkese Belize’de yapmalarını tavsiye ettiğimiz şey, mağaraları gezmek. Belize mağaraların bazılarında sarkıt ve dikitlerin etrafından sürünüp çamura bulanmanız gerekirken bazılarında çanak çömlek ve Maya dönemine ait iskeletlerle karşılaşacaksınız. Eğer bu kadar zahmete girmek yerine seyahatinizi daha konforlu hale getirmek isterseniz, şişme bir tüp ile nehirden aşağıya da kayabilirsiniz. Tek uyarımız, gezinizi cruise gemilerinin turları ile denk getirmemeye çalışın. Günün birkaç saatini gürültülü kalabalıklar arasında geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Punta Dansı

Belize’de müzik ve dans hayatın vazgeçilmez bir parçası. Ülkenin ilginç dansı da Punta adı verilen dans. Kalçalarınızı mümkün olduğunca hızlı ve müziğin ritmine uygun olarak sallamanız gereken bu dans, sizi adeta hipnotize edip öğrenmek istemenizi sağlayacak. Aslında yerel halktan birileri sizi tutup sahneye sürükleyeceğinden Punta dansı öğrenmeme gibi bir şansınız pek yok!

San Ignacio

Batı Belize’de bulunan San Ignacio adı verilen kasaba, birçok aktiviteyi bulabileceğiniz canlı ve orijinal bir kasaba. Buradan, yukarıda bahsettiğimiz mağaralara geçebilir veya başka güzel yerleri ziyaret edebilirsiniz. Gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri, Mopan ve Macal nehirlerinin buluştuğu ve iguanaların serbestçe dolaştığı Branch Mouth.

Maya Harabeleri

Mayalar denince akla özellikle Meksika gelse de, Belize’nin de Maya tarihi yanından ondan aşağı kalır yanı yok. Görebileceğiniz en ilgi çekici ve başta gelen Maya harabeleri arasında; San Ignacio’nun tam kalbinde bulunan Cahal Pech; Guatemala sınırı yakınında bulunan devasa bir kompleks olan xunantunich ve timsah dolu sulardan geçerek ulaşabildiğiniz Lamanai bulunmakta. Belize’de Maya kültürü ve tarihi hakkında birçok şey öğreneceğinizden eminiz.

Birbirinden Lezzetli Meyveleri Deneyin

Belize’yi uygun bütçeyle gezmek biraz zor olabilir. Mağaraları gezmek ve dalış gibi mutlaka yapılmasını önerdiğimiz aktiviteler epey tuzlu; bunu da sokaklarda ve pazarlarda bol bol bulabileceğiniz ucuz ve leziz yemekler ve meyvelerle telafi edebilirsiniz. Bir düşünün: 10 muza yalnızca 1 dolar veriyorsunuz, dalından portakal koparıp yiyebiliyorsunuz ve hindistan cevizi gibi tropik meyvelere rahatça ulaşabiliyorsunuz. Bol bol meyve yemek Belize’de mutlaka yapmanızı tavsiye ettiğimiz şeylerden biri!

Son olarak, Belize’de nereye giderseniz gidin davul sesleri eksik olmayacak. Peki, bunu öğrenmeye ne dersiniz? Kaplumbağa kabuklarında ve diğer başka şeylerde davul çalmayı öğrenebilirsiniz. Bunun için internette farklı atölyeler ve kurslar bulabilirsiniz.

Umarız Belize gezilecek yerler yazımızı beğenmişinizdir, yazımıza yorumlarınızı yazmayı unutmayız.

Rate us and Write a Review

Your Rating for this listing

angry
crying
sleeping
smily
cool
Browse

Your review recommended to be at least 140 characters long

Show all timings
  • Monday09:00 AM - 05:00 PM
  • Tuesday09:00 AM - 05:00 PM
  • Wednesday09:00 AM - 05:00 PM
  • Thursday09:00 AM - 05:00 PM
  • Friday09:00 AM - 05:00 PM